Pirunpelto on laaja kivikko, joka syntyi muinaiselle rannalle noin 2000 – 12000 vuotta sitten. Vanhimmat pirunpellot ovat peräisin jääkauden lopulta, Baltian jääjärven ajalta, jolloin vain Salpausselkien eteläpuolinen alue oli jäästä vapaana. Nuorimmat ovat muodostuneet Itämeren nykyisen vaiheen aikana.
Pirunpeltoja on mannerjäätikön patoamien muinaisten paikallisten jääjärvien kuten Ilomantsin, Saimaa-Säämingin, Pielisen ja Sotkamon jääjärvien rannoilla. Lisäksi niitä on muodostunut sisämaan isojen järvien kuroutuessa Itämerestä.
Pirunpeltojen
kasvillisuuteen vaikuttavat kivilaji, kivikon koko ja avoimuus. Laajat louhikot
ovat kuivia, sillä vesi valuu niiden läpi. Ne ovat kasvupaikkoina myös
paisteisia, sillä aluskasvillisuutta on vähän, eivätkä varjostavat puut viihdy
alueella kovin hyvin.
Kuiva, niukkaravinteinen ja paisteinen ympäristö sopii mainiosti jäkälille, joiden laji- ja yksilömäärät voivat pirunpelloilla olla suuria. Kivet ovat usein karttajäkälien kirjomia, ja myös kaarrekarvetta on paljon. Kivien välisissä painanteissa kasvaa karujen paikkojen sammalia ja karikkeisille kohdille leviää varvikkolaikkuja.
Kartttajäkälää
Pirunpeltoja
uhkaavat kaivannaisten ottaminen ja metsänhoito. Luontotyyppien
uhanalaisluokituksessa muinaisrantakivikot on Pohjois-Suomessa merkitty
säilyviksi mutta koko maassa ja Etelä-Suomessa silmälläpidettäviksi.
Pirunpeltojen luontoarvojen arvioiminen on vaikeaa, sillä kivikkoluonto tunnetaan Suomessa heikosti moneen muuhun luontotyyppiryhmään verrattuna. Sen suojelemiseksi ei ole laadittu omaa suojeluohjelmaa.
Kiveä kiven
perään,
Raskaita, pyöreitä,
joutavaa.
Jokunen kimaltava,
arvokkaita löytöjä.
Raskaita vetää,
kivirekeä,
ylämäkeä,
mustassa yössä.
Kauniimpia paikoillaan,
siinä omassa maisemassaan.
Vallamo
Lähteet: Juho
Joenpolvi, Itämeren muinaisrannat Suomessa. Kandidaatin tutkielma 18.4.2018
Oulun yliopisto; Mia Rönkä, Pirun kivinen pelto, Suomen Luonto 21.6.2022; Mika
Markkanen, Retkipaikka 25.6.2025; Suomen ympäristökeskus; Wikipedia; Vallamo,
Kivikko ET-lehti 8.9.2012.

The formation looks stunningly beautiful, Sirpa, but no doubt walking there is difficult, especially if the rocks are slippery. Ancient people had all manner of beliefs about things they couldn’t explain so Devil’s Field is probably as good as any. I’d be more likely to refer to it as a blessing! All the best - David
VastaaPoistaKiitos kommentista David. Siunaukseksi sanoisit noita kivipeltoja :)
PoistaKiitän, sinulle samoin leppoisaa viikonvaihdetta!
Mielenkiintoinen ilmiö. Vaikuttava ilmiö, jonka edessä ihminen tajuaa omien voimiensa vähyyden ja oman pienuutensa.
VastaaPoistaKiitos kommentistasi Anni. Juuri noin kuin sanoit!
PoistaPirunpeltoja on osunut retkilläni vastaan siellä täällä. ei varmasti niin isoja, kuin nuo, mitä mainitset. Ranuan Reporakka on suht lähellä, mutta siellä en ole käynyt. laajan pirunpellon ylittäminen käy jalkoihin, kun aina saa varoa, ettei kivi muljahda jalan alta.
VastaaPoistaEn ole koskaan lukenut faktaa pirunpellosta, joten kiitps sinulle, nyt sitä luin. Kuvasi tukevat hyvin, millainen on kunnon pirunpelto.
Kiitos kommentistasi aimarii. Pirunpeltoja on tosiaan siellä ja täällä. Reporakka on sinua lähellä, siellä olen käynytkin.
Poista